W Księdze Ziemskiej aktów spraw wieczystych województwa brzeskiego z lat 1769-1771 na arkuszu 469 zapisana jest zgoda arcybiskupa metropolity kijowskiego i halickiego, biskupa włodzimierskiego i brzeskiego Felicjana Filipa Wołodkiewicza na budowę cerkwi w Werstoku. Szlachetny Józef, na Wilczewie, Czarni i Werstoku Wilczewski, rotmistrz pancernej chorągwi wojska Wilkiego Księstwa Litewskiego, zgłosił przed nami że on, kierowany szlachetną troską o rozwój wiary prawosławnej, pragnie w swoim rodowym majątku zwanym Werstok, znajdującym się w naszej brzeskiej diecezji, ponownie wybudować i nadzielić funduszem filialną cerkiew, która należała by do głównej parafialnej cerkwi dubickiej. ... My, honorując tę troskę, uznaliśmy za stosowne pozwolić na to dzieło szlachetności i z władzy naszej rządzonej niniejszym pozwalamy i dajemy prawo... Dane we W łodzimierzu drugiego dnia miesiąca sierpnia roku Pańskiego 1766.
Zapis funduszowy dla wybudowanej cerkwi (zapisany także w tej księdze, ark 463-468) został dokonany 4 października 1769 r. W imie Oyca y Syna y Ducha Świętego. Ku naywiększey chwale Boga w Trójcy Świętey Jedynego, Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, Matki Nayświętszey Maryi Panny y wszystkich świętych. Ja Józef Wilczewski, podkomorzy ziemi Wiskiey, rotmistrza Peteorski y generał-mayor woysk W.X.Lit., maiąc dobra moie Werstok cum attinentiis nazwane, w województwieBrzeskim W.X.Lit., a diecezyi Brzeskiey ritus Graeci Uniti leżące, w którym to Werstoku, iak świadczą nasze dowody była cerkiew ritus uniti parochialna, ale z niedostateczną dla substancyi kapłanów sufficiencyą y exdotacyą; przedto w czasie upadła. Żądaiąc na tedy ma tym mieyscu chwałę Boską restaurować, y aby wiecznemi czasy trwała, ufundować, nayprzód de nowaradice cerkiew arcypotrzebną w tym horyzoncie, pod tytułem Świętego Krzyża, erygowałem y wystawiłem, w ołtarze apparaty, srebra, księgi, bieliznę i inne wszystkie należące rekwizyta, które osobliwym specifikantur inwentarzem opatrzyłem y fundamentalnie uprowidowałem; chcąc zaś mieć sposób ustawicznego w tey cerkwi nabożęstwa, chcę ią mieć y daię pro filia pryncypalney cerkwi Dubickey z tym obowiązkiem, by Imć xiądz Marcin Michnakowicz pleban Dubicki teraznieyszy y następcy jego, trzymaiąc iey rząd y dyspozycyą ku należytey tey cerkwi y parafianów in administrandis sacramentis usłudze wiecznemi czasy konserwowali...
Fundator zapewnił utrzymanie dla wikarego y diaków dwóch, a także ustalił szczegółowy kalendarz nabożeństw za dusze fundatorów i ich rodziny.
Po przyłączeniu do prawosławia w 1839 r. Werstok był samodzielną parafią. W 1909 r. dobudowano nad wejściem do cerkwi nową dzwonnicę. W okresie miedzywojennym, do 1928 roku, cerkiew była zamknięta. Później pozostała pod opieką parafii w Omieleńcu, być może jako nie etatowa filia. Samodzielność uzyskała ponownie około 1940 roku. Pierwszym pełniącym obowiązki proboszcza był hieromnich Ezekiel (Martynowicz). Obecnie proboszcz, o. Józef Wojciuk, jest już jedenastym gospodarzem parafii. Cerkiew jest w dobrym stanie, wewnątrz pieknie odnowiona i pełna dostojności.
Sergiusz Borowik (autor)
Przegląd Prawosławny 8/98