Wycieczka emerytów i rencistów

Już 5 sierpnia 2008 roku w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich , Zarząd Koła Emerytów i Rencistów w Dubiczach Cerkiewnych wspólne z GOKSiR zorganizował jednodniową wycieczkę integracyjną Szlakiem Wielokulturowego Podlasia(Supraśl - Tykocin - Kruszyniany - Białystok). W wycieczce uczestniczyli członkowie koła oraz mieszkańcy gminy.
Na szlaku Krainy Otwartych Okiennic odwiedziliśmy cerkiew w Puchłach.

Tu miło przywitał nas proboszcz parafii i opowiedział nam jakie tradycje zanikły a jakie są w tej chwili kontynuowane w cerkwi oraz przybliżył historię parafii. Najbardziej zaciekawiła wszystkich dawna tradycja modlitwy za zwierzęta w gospodarstwie w trakcie której bydło było wprowadzane do cerkwi aby pokłonić się ikonie a, batiuszce w tym dniu przybywało na gospodarstwie przybytku. Niestety tradycja ta zanikła.

Po trasie trafiliśmy do Pałacu Letniego Branickich w Choroszczy. Tam mogliśmy podziwiać bogate pałacowe sale, meble, obrazy a także piękny i zadbany park. Wszyscy byli zachwyceni ,a widzieliśmy przecież pozostałości dawnej świetności rodu Branickich.



Z zainteresowaniem zwiedziliśmy również Tykocin. Miasto dawniej zamieszkane głównie przez ludność żydowską. Przewodnik ciekawie przybliżył kulturę żydowską i odpowiedział na wiele pytań w synagodze. Okazało się że wiele opowieści o tradycji żydowskiej znane uczestnikom wycieczki to kłamstwa. Dalej szybkim spacerem zobaczyliśmy miasto, kościół, posąg księcia Czarneckiego, dawny hotel żołnierski, odrestaurowywany zamek i dużo by wyliczać.


Kolejnym punktem wycieczki były Kruszyniany,dawna wieś muzułmańska gdzie mogliśmy zobaczyć meczet i cmentarz muzułmański. Młody muzułmanin pochodzenia białoruskiego(jak większość polskich muzułmanów), opiekun meczetu mówił nam o tradycjach tej religii i z przymrużeniem oka odpowiedział na serię pytań ciekawych kobiet. Dowiedzieliśmy się między innymi że kobiety są chowane na cmentarzu niżej od mężczyzn dzięki czemu podczas sądu ostatecznego nie będą mogły się poskarżyć na męża dla Allacha co jest oczywiście do połowy żartem.

W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Supraśla gdzie wyciszyliśmy się w Muzeum Ikon. Wszyscy byli pod wrażeniem wielkości zbioru ikon i głównie sposobu przedstawienia ich. Każda sala wzbudzała zachwyt a pojawiające się w ciemnościach kolejno ikony zapierały dech w piersiach.



Z wyjazdu oprócz ikon kupionych w Supraślu, pamiątkowych zdjęć przywieźliśmy ogrom informacji o kulturach i religiach żyjących przez wieki tak blisko nas. Znane głównie z białoruskiej kultury Podlasie okazało się bogate w różnorodność i historię w której brały udział najznamienitsze rody Polskie, Rosyjskie itd. Uczestnicy tej wycieczki czekają na kolejny pełen wrażeń wyjazd.