Cudze chwalicie, swego nie znacie

Konkursu na „Najładniejszą zagrodę”

W ramach realizacji przez Nieformalną Grupę „ZADRA” projektu pt. „Cudze chwalicie swego nie znacie”dofinansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich podjęto kilka działań na rzecz mieszkańców Gminy Dubicze Cerkiewne. Zgodnie z założonym w projekcie harmonogramem jednym z działań było ogłoszenie konkursu na „Najładniejszą zagrodę” Gminy Dubicze Cerkiewne w 2009r. .

Do konkursu przystąpiło 11 zagród z naszej gminy.

Komisja w składzie:
Jolanta Socha
Leon Małaszewski
Ludmiła Pietruczuk
odwiedziła wszystkie gospodarstwa uczestniczące w konkursie.
Komisja uznała, że każda z zagród zasługuje na nagrodę i wyróżnienie.
Szczególne wyróżnienia przyznane zostały następującym osobom: Pani: Iwonie Ławrynowicz wieś Jagodniki za wykorzystanie sprzętu i narzędzi rolniczych w kompozycjach kwiatowych





Pani Walentynie Kazimiruk wieś Stary Kornin za wprowadzanie nowych odmian do ogródków przydomowych.




Pani Annie Kowszuk wieś Grabowiec zachowanie odmian bylin już zapomnianych




Pani Eugenii Kuptel wieś Koryciski hodowla iglaków, zagospodarowanie ogrodu.




Pani Ninie Dmitruk wieś Grabowiec zachowanie odmian kwiatowych oraz wyeksponowanie krzyży w obejściu.




Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia:
Pani Maria Golonko wieś Tofiłowce




Pan Wiesław Marian Gamdzyk wieś Dubicze Cerkiewne




Pani Zina Masalska wieś Tofiłowce



Pani Irena Sajewicz wieś Wojnówka




Pani Anna Tomczuk wieś Istok



Pani Nina i Jan Wasiluk




W dniu 11 października 2009r, uczestnicy konkursu „Najładniejsza Zagroda „brali udział w wyjeździe do Nadleśnictwa Bielsk Podlaski. Grupa została przyjęta przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsk podlaski Pana Jerzego Andrzejuka, który przedstawił historię położenie i specyfikę nadleśnictwa. W spotkaniu uczestniczył też Pan Jan Jakubowski inspektor nadzoru nadleśnictwa Bielsk w Bielsku Podlaskim. Po zakończeniu spotkania uczestnicy wyjazdu zwiedzili Izbę Edukacji Leśnej zorganizowaną na terenie Nadleśnictwa Bielsk




Następnie wszyscy udali się do szkółki leśnej w Grabowcu, którą zwiedzili szkółkę oraz zakupili drzewka i krzewy ozdobne.



Wizyta zakończyła się ogniskiem integracyjnym uczestników.



Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Nieformalna Grupa „ZADRA” serdecznie dziękuje Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Bielsk Podlaski Jerzemu Andrzejuk i Panu Janowi Jakubowskiemu za poświęcenie wolnego czasu i perfekcyjne przygotowanie przyjęcia naszej grupy.

Podziękowania składamy również Panu Wójtowi Gminy Dubicze Cerkiewne Anatolowi Pawłowskiemu za wsparcie finansowe konkursu.

L. Pietruczuk



Wizyta studyjna

Nieformalna Grupa „ZADRA” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych uczestniczy w Poakcesyjnym Programie Wsparcia Obszarów Wiejskich i otrzymała dodatkowe środki z programu wsparcia wizyt studyjnych, który powstał dla uczestników Programu Integracji Społecznej, po to, by wymieniać się wiedzą doświadczeniem związanym z prowadzoną działalnością, a także aby skorzystać z najlepszych działań i praktyk innych.
Wizyta studyjna odbyła się w dniach 12-13 wrzesień 2009 roku w której udział wzięło 15 Pań.

Pierwszym etapem naszej wizyty był powiat Łęczyński gdzie spotkaliśmy się ze Starostą Powiatu Łęczyńskiego Panem Adamem Niwińskim i Stowarzyszeniem Kobiet Powiatu Łęczyńskiego. Pan Starosta przedstawił nam powiat Łęczyński jego charakter i działające stowarzyszenia przy powiecie. Na wspólnym posiedzeniu panie ze stowarzyszenia przedstawiły nam zalety z powołania stowarzyszenia, działania na rzecz kobiet i społeczności lokalnych. Omówiliśmy procedurę powołania stowarzyszenia i niezbędną dokumentację do założenia stowarzyszenia i rejestracji w sądzie.
Grupa „ZADRA” pragnie serdecznie podziękować Panu Staroście Powiatu Łęczyńskiego Adamowi Niwińskiemu, Panu Sekretarzowi Powiatu Kazimierzowi Radko i Pani Teresie Madejskiej.
Następnie przejechaliśmy do Cycowa na spotkanie konferencyjno – szkoleniowe pod hasłem „Formy aktywności społecznej kobiet na terenie Gminy Cyców i Gminy Dubicze Cerkiewne”
Spotkaliśmy się z Lokalną Grupa Działania „Polesie” i Wójtem Gminy Cyców Panem Janem Baczyńskim vel Mróz, który przedstawił organizacje pozarządowe działające na terenie gminy.
Warsztaty rękodzielnicze z zakresu wikliniarstwa zorganizowanych przez Panią Małgorzatę Leszczyńską, wzbudziły zainteresowanie naszych Pań, które czynnie uczestniczyły w uplataniu koszyczków. Następnie odbyły się prezentacje multimedialne, prezentujące formy działalności kobiet z terenu Gminy Cyców i Gminy Dubicze Cerkiewne.
Nasz grupa również chciałaby podziękować Wójtowi Gminy Cyców Panu Janowi Baczyńskiemu vel Mróz i Małgorzacie Leszczyńskiej.
Następnie przejechaliśmy do Lublina (nocleg). Zwiedziliśmy „Lublin nocą w sobotę”
Drugi dzień:
wyjazd do Nałęczowa zwiedzanie Parku Zdrojowego, Muzeum Prusa i Stefana Żeromskiego.
Przejazd do Kazimierza Dolnego zwiedzanie rynku, kamieniczek, Góry Trzech Krzyży, baszty z XII wieku, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, pobyt w kościele Św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja.
Wyjazd do Puław spacer po zespole Parkowo – Pałacowym Czartoryskich.
Powrót do Dubicz Cerkiewnych.


Cyców




Kazimierz Dolny







Łęczna



Lublin




Nałęczów





Puławy






Wyjazd do teatru

Nieformalna Grupa „ZADRA” realizuje projekt w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich pt. „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Zorganizowała wyjazd w dniu 19 czerwca 2009 roku dla 20 osób do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na sztukę pt. „Trzy Razy Łóżko” w reżyserii Piotra Dąbrowskiego. Przedstawienie ukazało trzy ważne rozmowy męża i żony, trzy przełomowe momenty z życia pewnej pary. A wszystko w sypialni pod jedną kołdrą, gdzie najważniejszą rolę w życiu człowieka bez wątpienia zajmuje łóżko. Przedstawienie pokazało jak ważne decyzje w naszym życiu zapadają w sypialni każdej pary.