Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dubiczah Cerkiewnych
w ramach
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet VII Promocja integracji społecznej;
Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji;
Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji
przez ośrodki pomocy społecznej
Realizuje w 2008 roku projekt systemowy:
"Aktywne wakacje - Aktywna integracja"
Współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Społecznego
Realizacja projektu rozpoczęła się 01 czerwca 2008 r i trwać będzie do 31 sierpnia 2008 roku. Środki europejskie dystrybuowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pojawiły się wraz z wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Głównym celem pozyskiwania środków finansowych jest pomoc w podniesieniu standardu w różnych obszarach polityki społecznej. Realizacja projektu systemowego " Aktywne wakacje - Aktywna intergracja" jest nową formą pracy z klientami pomocy społecznej. Niewątpliwie jest także wyzwaniem dla kadry Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dubiczach Cerkiewnych, któemu mamy nadzieję sprostać, a efekty wspólnych wysiłków będą zauważalne przez poprawę sytucji materialno - bytowej uczestników projektu i ich rodzin.
Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji i degradacji społecznej rodzin oraz zrównanie szans określonych grup społecznych na równoprawny udział z większością społeczeństwa w życiu rodzinnym i społecznym.
-
Cele szczegółowe to:
- aktywizowanie dzieci, młodzieży i rodziców do działań na rzecz własnego rozwoju,
- zapobieganie i przeciwdziałanie różnym formom niedostosowania społecznego oraz dysfunkcyjności rodziny,
- kształtowanie umiejętności psychospołecznych: kształtowanie konstruktywnych zachowań w kontaktach interpersonalnych, pokonywanie bezradności i bierności społecznej.
W ramach projektu wsparciem zostają objęte osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, które jednocześnie nie pracują i są w wieku aktywności zawodowej. W projekcie wezmą udział rodziny mające dzieci w wieku 8-15 lat, spełniające ww. kryteria. Wybrane zostaną rodziny niewydolne wychowawczo, dysfunkcyjne bądź z wyraźnym problemem alkoholowym.
-
Główne działania w projekcie w zakresie aktywnej integracji obejmować będą:
- wyjazd 20-osobowej grupy dzieci na kolonie profilaktyczne Zakopane - Poronin. Kolonie zostaną zorganizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo - Wychowawczych im. Teresy Kras. W czasie trwania kolonii zostanie udzielona dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych różnoraka pomoc od psychospołecznej poczynając na materialnej kończąc oraz prowadzona będzie profilaktyczna działalność informacyjna, edukacyjna i wychowawcza w zakresie szeroko pojętego problemu uzależnień. Pierwszym etapem pracy profilaktycznej z grupą będzie diagnoza zaistniałej sytuacji, w tym najważniejszych problemów i zapotrzebowania uczestników na określone działania profilaktyczne. Zostaną odpowiednio dobrane metody i środki pracy psychoprofilaktycznej, które pozwolą pomóc dzieciom w jak najszerszym zakresie. Zajęcia profilaktyczne prowadzone będą przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Działania psychoprofilaktyczne i prozdrowotne odbywać się będą w różnych formach np. gry i zabawy, dyskusje, pogadanki, burze mózgów, mini wykłady, rozmowy indywidualne i grupowe, prace plastyczne, konkursy, pantomimy, dramy, zajęcia sportowe i rekreacyjne. Wykorzystywane będą różnorodne materiały i pomoce dydaktyczne. W miarę potrzeb będą wykorzystywane programy zajęć profilaktycznych opracowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych takie jak "Radość bez alkoholu", " Trzeci elementarz, czyli program siedmiu kroków" ora autorskie programy zajęć opracowane przez psychoprofilaktyków współpracujących ze Stowarzyszeniem.
- poradnictwo psychologiczne - wsparcie opieką psychoedukacyjną osób ze względu na konieczność zmian w obszarze postaw rodzicielskich, metod wychowawczych. Warsztaty rozwijające umiejętności budowania prawidłowych relacji interpersonalnych. Edukacja rodziców, poprzez dostarczenie wiedzy o prawidłowościach lub nieprawidłowościach funkcjonowania rodziny i ich znaczenia dla rozwoju dziecka. Uczestnicy będą uczyć się jak dotrzeć do dziecka, radzić sobie z jego trudnymi zachowaniami - szkolenie dla trzynastoosobowej grupy w GOPS prowadzone przez psychologa;