I POLSKO - BIAŁORUSKI PLENER MALARSKI
DUBICZE-CERKIEWNE 20 - 29 WRZESIEŃ 2003 rok
"PUSZCZA BIAŁOWIESKA - GENIUSZ PRZYRODY - TALENT CZŁOWIEKA NA STYKU KULTUR" to wystawa, która powstała w wyniku partnerskiej współpracy władz samorządowych Gminy Dubicze Cerkiewne, Starostwa Powiatu Hajnowskiego i Rejonowego Oddziału Kultury w Swisłoczy na Białorusi przy życzliwym poparciu Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w Hajnówce. Jest ona wynikiem organizacji I Polsko-Białoruskiego Pleneru Malarskiego pod patronatem Euroregionu Niemen i wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach Narodowego Programu PHARE 2001, Fundusz Małych Projektów, Polska Granica Wschodnia.
W miesiącu wrześniu 2003 roku przez 10 dni Gmina Dubicze Cerkiewne gościła u siebie 20 artystów amatorów i profesjonalistów z różnych stron Polski, powiatu hajnowskiego i Białorusi. Komisarzem artystycznym pleneru został znany w kraju i zagranicą malarz Adam Bojara.
Myśl przewodnia tego pleneru to "nawiązanie z naturą twórczego dialogu" i "dyskusji wyrażającej się w działaniu". Po raz pierwszy, Puszcza Białowieska, jako jedyne i niepowtarzalne kuriozum przyrodnicze na Niżu Europejskim, doczekało się artystycznej oceny malarzy profesjonalistów i amatorów, ze strony polskiej i białoruskiej.
Zainspirowani pięknem przyrody artyści utrwalili swoje odczucia na płótnach, dając nam wszystkim możliwość podziwiania interesującej kolekcji 60 obrazów.
Społeczny odbiór przedstawionej wystawy, a nade wszystko jej tematyki był znakomity. Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się w dniu 27 września 2003 r. w obecności znanych osobistości reprezentujących niemal wszystkie znaczące urzędy i instytucje ziemi podlaskiej i Grodzieńskiego obwodu. Była to wspaniała okazja do wymiany poglądów i stanowisk na temat naszej "perły" jaką jest Puszcza Białowieska.
Artyści szukali i odnaleźli piękno zaklęte w każdym fragmencie otaczającej nas przyrody - tej potężnej jak Puszcza Białowieska i tej drobnej, kruchej, jak odbicie liści w wodzie.
Przyroda dostarczyła artystom natchnienia, a jej niesamowite bogactwo form i barw, pozwoliło na artystyczną swobodę wypowiedzi, połączoną z twórczą fantazją.
Plener zakończono spotkaniem artystów z młodzieżą z Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych, na którym artyści zaproponowali młodzieży wspólne malowanie. Tematem prac była otaczająca nas przyroda widziana okiem dziecka. Efektem tego spotkania jest powstanie małej galerii, która towarzyszy naszej wystawie.
Ta wystawa to wspaniały dokument. Nie tylko przypomina nam o świecie otaczającej nas przyrody, ale odkrywa prawdę, że sztuka i przyroda to pojęcia, których łatwo rozłączyć się nie da. Przyroda zawsze działa na wyobraźnię artysty i niejednokrotnie wyzwala w nim najgłębsze zakątki talentu.
|