Rys historyczny OSP Werstok

     Pierwsze nieformalne zebrana mieszkańców wsi Werstok zmierzające do powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Werstoku odbywały się już w roku 1967 jednakże oficjalne zebranie założycielskie odbyło się dnia 11 stycznia 1968 roku. Było na nim obecnych 25 osób. W trakcie tego zebrania został wybrany siedmioosobowy Zarząd oraz pięcioosobowa Komisja Rewizyjna. Pierwszym prezesem OSP Werstok został druh Szelest Mikołaj, natomiast vice prezesami zostali wybrani Czykwin Bazyl oraz Kowszuk Mikołaj. Ponadto w skład pierwszego Zarządu OSP Werstok weszli Konarewski Mikołaj, Gopsz Mikołaj, Dunda Bazyl i Dudar Mikołaj. Do pierwszej Komisji Rewizyjnej OSP Werstok zostali wybrani: Dunda Włodzimierz - przewodniczący, Gopsz Wiktor, Jaroszuk Jan, Romaniuk Jerzy oraz Krot Stefan.

     W dniu 25 kwietnia 1968 roku Zarząd OSP Werstok złożył wniosek do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku o dokonanie wpisu jednostki do Rejestru Stowarzyszeń, pod którym się podpisało 24 członków założycieli. 1 lipca 1968 roku Urząd Spraw Wewnętrznych Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku wydał decyzję potwierdzającą wpisanie jednostki do Rejestru Stowarzyszeń pod numerem II47/XII/68.

     19-go lutego 1969 roku OSP Werstok otrzymała motopompę M-400 P26 z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Hajnówce. W roku 1970 wyposażenie naszej jednostki było bardzo skromne. Na stanie posiadaliśmy w/w motopompę, węże tłoczne W75 (12 szt.), W52 (6 szt.), oraz łączniki Ł75 (12 szt.), Ł52 (6 szt.). Natomiast 9 marca 1978 roku otrzymaliśmy nowszą bardziej sprawną motopompę M8/8 z Komendy Zakładowej Straży Pożarnej w Hajnówce.

     Przez ponad 10 lat jednostka nie posiadała pomieszczeń w których można by było odbywać zebrania oraz przechowywać sprzęt przeciwpożarowy. W tym celu był wykorzystywany niewykończony dom mieszkalny Pana Szelesta oraz wolne stodoły. Po licznych monitach do instytucji nadrzędnych i otrzymaniu zapewnienia o wsparciu finansowym w roku 1980 przystąpiono do budowy w czynie społecznym remizy strażackiej połączonej z Wiejskim Domem Kultury. W przedsięwzięcie byli zaangażowani niemal wszyscy mieszkańcy wsi Werstok. Najwięcej wysiłku w jej powstanie włożyli druhowie: Krot Jan, Czykwin Bazyl, Dunda Bazyl, Dudar Michał, Dudar Stefan, Kowszuk Mikołaj, Jaroszuk Jan, Gopsz Mikołaj i inni. Po wielkich trudach budowy udało się ją ukończyć i oddać do użytku budynek dnia 22 lipca 1982 roku. Inwestycja była realizowana przy wsparciu ówczesnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń. Posiadanie odpowiednich warunków lokalowych przyczyniło się do przekazania nam samochodu bojowego "Żuk A15" dnia 1 października 1982 roku z Komendy Zakładowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Ten mały wóz gaśniczy, choć nie posiadał własnego zbiornika na wodę był bardzo przydatny w licznych akcjach gaśniczo-ratowniczych przeprowadzanych na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne jak i gmin sąsiednich. Eksploatowaliśmy go do roku 1993, kiedy to otrzymaliśmy wysłużony samochód "Star 25". Był on dość awaryjny, ale w związku z tym, że posiadał zbiornik na wodę był on dużo bardziej przydatny niż poprzedni pojazd. Po siedmioletnim okresie jego użytkowania i licznych naprawach został on zastąpiony znacznie mniej awaryjnym lecz w podobnym wieku samochodem bojowym "Skoda". Przekazany on został z OSP w Dubiczach Cerkiewnych. Jest on eksploatowany przez naszą jednostkę do dnia dzisiejszego.

     Poza typowymi akcjami ratowniczo-gaśniczymi OSP Werstok brała czynny udział w licznych zawodach sportowo-pożarniczych na różnych szczeblach, odnosząc wiele sukcesów. Nasza jednostka uczestniczyła w likwidacji dużych zagrożeń m.in.: pożar w okolicy wsi Jelonka (1992), pożar przy torach w okolicy wsi Czech Orlańskie (2000), pożar w okolicy wsi Starzyna (2002), usuwanie skutków huraganu w okolicy wsi Jelonka (2004), pożar lasu w okolicy wsi Starzyna (2006).

     Z okazji jubileuszu czterdziestolecia strażacy z OSP w Werstoku zadeklarowali, że w czynie społecznym przeprowadzą prace remontowo-porządkowe w budynku remizy strażackiej oraz jej otoczeniu. W trakcie remontu docieplono i położono elewację na ścianach budynku, wykonano podjazd dla samochodu, wykonano ogrodzenie placu przy remizie, wyremontowano toalety, wykonano zadaszenie przy wejściu do świetlicy wiejskiej, zagospodarowano otoczenie świetlicy. W to przedsięwzięcie zaangażowani byli druhowie: Anatol Czykwin, Wiktor Romaniuk, Jerzy Karpiuk, Marcin Karpiuk, Mikołaj Dudar, Eugeniusz Dudar, oraz wiele innych.

W okresie minionych czterdziestu lat funkcję prezesa pełnili następujący druhowie:

Lata 1968 - 1971 druh Mikołaj Szelest;

Latac 1972 - 1978 druh Mikołaj Konarzewsi;

Lata 1978 - 1984 druh Jan Krot;

Lata 1984 - 2006 druh Stefan Dudar

0d roku 2006 do dnia dzisiejszego druh Anatol Cykwin

     Ochrona życia i mienia mieszkańców gminy, duża powierzchnia terenów zalesionych o największym stopniu zagrożenia pożarowego, wymaga od nas strażaków ciągłej i pełnej gotowości bojowej. Aby to zapewnić prowadzona jest ścisła współpraca z Państwową Strażą Pożarną, Komendą Powiatową Policji w Hajnówce, Nadleśnictwem Bielsk i Nadleśnictwem Hajnówka oraz Strażą Graniczną. Korzystając z okazji chciałbym im wszystkim podziękować.

     Ten skromny jubileusz 40-lecia OSP w Werstoku niech stanie się okazją do złożenia najgorętszych życzeń zdrowia i pomyślności wszystkim strażakom oraz ich rodzinom. Jednocześnie pragnę zapewnić władze gminy Dubicze Cerkiewne oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy, że nie zawiedziemy pokładanych w nas nadziei i zawsze o każdej porze dnia i nocy jesteśmy gotowi i dobrze przygotowani do ochrony życia i mienia mieszkańców.