W przeddzień prawosławnych świąt Bożego Narodzenia , w ramach projektu "Zaczarowany babci świat", 4 stycznia w Zespole Szkół w Dubiczach Cerkiewnych nauczyciele, uczniowie i rodzice zorganizowali Wigilię świąt Bożego Narodzenia, w duchu tradycji ludowej i kultury chrześcijańskiej.
Przy wigilijnym stole zasiedli wspólnie z uczniami, nauczycielami i rodzicami zaproszeni goście:
- ks. Sławomir Awksietijuk - Proboszcz parafii Prawosławnej w Dubiczach Cerkiewnych
- ks. Antoni Kunicki- Proboszcz parafii Rzymskokatolickiej w Kleszczelach
- Anatol Pawłowski - Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne
- płk. Jan Niczyporuk - Komendant Placówki Straży Granicznej
- Kazimierz Półtorak- dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Starzynie
- Mirosława Siemieniuk-Morawska - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych
W podróż w przeszłość zabrali wszystkich uczniowie klasy V, którzy pod kierunkiem pani Marii Kazimiruk odświeżyli i pokazali stare, niejednokrotnie zapomniane wigilijne obrzędy, które podkreślały naturalną łączność człowieka z przyrodą.
Jak w starych wiejskich chatach ściany ozdobiły babcine, własnoręcznie tkane kilimy, a stół zasłano przepięknie wyszywanym białym obrusem, pod którym nie zabrakło sianka. W kącie pod ikoną stanął snop nieomłóconego zboża jako symbol urodzaju i dobrobytu.

Każda wnoszona potrawa symbolizowała bogactwo wody, ziemi i lasu.
Dawniej Wigilia była mocno związaną ze światem duchów dla których zostawiano na stole pusty talerz, do którego w pierwszej kolejności gospodarz nakładał kutię, aby ułaskawić przodków tym co najlepsze.
W atmosferze zadumy i radości podzielono się prosforą, grzybowym barszczem, kutią.


Strawą dla ducha były kolędy wykonane przez młodzież i chór prawosławny rodziny Awksietijuków.

Jak tradycja ludowa nakazuje po zakończeniu wieczerzy wróżono czy przyszły rok będzie pomyślny wyciągając źdźbła siana spod obrusa.
Na pamiątkę wspólnie spędzonego świątecznego wieczoru , szczególnie ku uciesze dzieci święty Mikołaj obdarował wszystkich prezentami.

Bożena Markiewicz