menu

"Różni a tacy sami" – młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce wzięła udział w transgranicznym projekcie

Wiedza o tym, skąd się pochodzi, poznanie swojej małej ojczyzny oraz najbliższych sąsiadów to wartości niezbędne w życiu każdego człowieka. Próbę rozbudzenia w młodzieży miłości do swojego regionu podjęli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce, poprzez realizację projektu ,,Różni a tacy sami" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013. W przedsięwzięciu wzięło udział 56 uczniów i 8 nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce. W ramach projektu placówka nawiązała współpracę ze Średnią Szkołą nr 5 w Prużanach. Przedsięwzięcie zaowocowało wieloma inicjatywami mającymi na celu zacieśnienie więzi oraz upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu przygranicznego wśród społeczności lokalnej. Młodzież z obu szkół wspólnie spędzała czas w trakcie zabaw oraz warsztatów. W ramach projektu uczniowie z sąsiadujących regionów zwiedzili Muzeum Rolnicze w Ciechanowcu, wspólnie pokonali tor przeszkód w Parku linowym w Doktorcach, a w trakcie rajdu rowerowego po Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy poznali puszczańskie atrakcje m.in. siedzibę Dziadka Mroza na Białorusi, Muzeum Przyrodnicze w Kamieńcu oraz obiekty Białowieskiego Parku Narodowego. Na tym nie koniec wrażeń – niezapomnianą przygodą była wizyta u białoruskich kolegów: gospodarze zadbali o miłą atmosferę, sprawdzili się także w roli przewodników. Hajnowska młodzież odwiedziła Prużany, Żyrowicze oraz Mińsk, wzięła udział w interesujących warsztatach z piaskografii. Dla uczniów, którzy nie mogli wyjechać na Białoruś, zorganizowano wycieczkę do Kozłówki i Kazimierza Dolnego. W niedługim czasie polscy partnerzy projektu zrewanżowali się za miłą gościnę podczas kolejnej wizyty białoruskich kolegów. Obie grupy pogłębiły zawarte przyjaźnie podczas wspólnych zabaw przy ognisku na Topile, a następnie – w trakcie wycieczki do Warszawy. Ostatniego dnia tej wizyty zostały przeprowadzone warsztaty malarskie i bibułkarskie oraz odbyła się nauka poloneza. Praca warsztatowa była, obok wizyt studyjnych, istotnym elementem projektu. Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać historyczne sekreciki Hajnówki i Prużan, odkryła baśniowy świat legend, obrzędów i obyczajów regionu Puszczy Białowieskiej, a także podszkoliła swoje umiejętności z języka angielskiego, informatyki czy matematyki. Zdobytą wiedzę młodzi kulturoznawcy mogli sprawdzić w trakcie konkursu z wiedzy o Hajnówce i Prużanach oraz konkursie z języka angielskiego. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody zakupione w ramach projektu.

Projekt obfitował w wiele przedsięwzięć; moc wrażeń, wspomnień oraz przygód znalazło swoje podsumowanie 26 marca br. w Hajnowskim Domu Kultury. Udział w nim wzięli uczniowie oraz nauczyciele obu placówek, koordynator projektu – dr Eugenia Panfiluk, przedstawiciele Urzędu Miasta Hajnówka oraz Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska. W trakcie uroczystego podsumowania omówiono założenia projektu, przedstawiono kalendarz wydarzeń, zaprezentowano efekty prac warsztatowych– uczestnicy konferencji mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez młodzież. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności wokalne, taneczne oraz aktorskie – powszechny zachwyt wzbudziło przedstawienie teatralne w wykonaniu grupy polskiej i grupy białoruskiej, przygotowane na podstawie fragmentów ,,Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a zwieńczone tradycyjnym polonezem.

Projekt realizowany w roku szkolnym 2013/2014 oraz 2014/2015 pozwolił uczniom na osobisty rozwój, poznanie swoich małych ojczyzn oraz tych sąsiednich. Dzięki zaangażowaniu dorosłych, uczniowie mieli szansę spędzić wolny czas w sposób twórczy. Pozostaje mieć nadzieję, że zawarte przyjaźnie przetrwają.

Katarzyna Nikołajuk
Konsultacje: Wanda Wojcieszek