Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2015r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. z 2015r. poz. 161) dokonano zmiany przepisów weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszcza się ubój na terenie gospodarstwa, w celu produkcji mięsa, świń utrzymywanych w gospodarstwie podlegającym ograniczeniom, nakazom lub zakazom, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa trzeciego, graniczących z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że były one utrzymywane w tym gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem, a ponadto gdy:
1) świnie te zostaną poddane badaniu przed u bojowemu świń przeprowadzonemu w sposób określony w części A rozdział IV sekcji IV załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące organizacji Urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 206, z późn. zm..; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 75 ),
2) mięso pozyskane w wyniku uboju tych świń zostanie poddane badaniu poubojowemu.
Próbki do badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń pobiera lekarz weterynarii przy przeprowadzaniu badania przedubojowego świń albo badania poubojowego mięsa z tych świń - w przypadku gdy istnieje podejrzenie wystąpienia tej choroby.
1) posiadacz zwierząt - gospodarstwa, w którym zwierzęta były utrzymywane,
2) w gospodarstwie innym niż gospodarstwo, w którym zwierzęta były utrzymywane
- co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju zwierząt, ( z wyłączeniem drobiu lub zajęczaków ), w celu produkcji mięsa:
informuje pisemnie ( wzory powiadomienia w załączeniu )Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hajnówce o zamiarze przeprowadzenia uboju.
W przypadku uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec lub kóz, informacja, o której mowa winna być przekazana w formie pisemnego powiadomienia zawierającego dodatkowo oświadczenie o zagospodarowaniu na własny koszt materiału szczególnego ryzyka.
Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2005r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2014r. poz. 1577), kto powoduje zagrożenie dla zdrowia publicznego nie zapewniając spełnienia wymagań weterynaryjnych określonych w ustawie lub przepisach wydanych na jej podstawie podlega karze pieniężnej do wysokości nieprzekraczającej trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.
Proszę o rozpowszechnienie powyższej informacji za pośrednictwem sołtysów na terenie całej gminy.
Załącznik: 1) Wzory powiadomień o uboju: trzody chlewnej, cieląt, owiec i kóz, 2) Tabela nr 1 (Informacja o materiale szczególnego ryzyka - SRM i Firmach utylizacyjnych).
POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII w Hajnówce Jan Dynkowski