

W dniu 19 października 2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych odbyła się konferencja popularno-naukowa z okazji 460-lecia istnienia Parafii Prawosławnej w Dubiczach Cerkiewnych. Konferencja została zrealizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Dubickiej „Bachmaty” w ramach projektu pod nazwą „Wracamy do korzeni” dofinansowanego ze środków programu „Działaj lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w Hajnówce. Rozpoczynając konferencję prowadzący powitał zaproszonych gości dziękując za przybycie i uczestnictwo w obradach. Następnie omówiona została realizacja wszystkich zadań projektu. W jego ramach zorganizowany został wyjazd na uroczysko „Kudak” w celu zapoznania się z historią powstania i funkcjonowaniem jedynej w Polsce prawosławnej pustelni. Kolejnym zadaniem było przygotowanie i druk folderu o historii Parafii Prawosławnej pw. Opieki Matki Boskiej w Dubiczach Cerkiewnych. Podsumowaniem realizacji projektu była konferencja popularno-naukowa w ramach ,której wygłoszone zostały następujące prelekcje:
1. Historia Parafii Prawosławnej w Dubiczach Cerkiewnych – Ks. Sławomir Awksietijuk – proboszcz Parafii Prawosławnej w Dubiczach Cerkiewnych
2. Różnorodność językowa na terenie gminy Dubicze Cerkiewne – Dr. Bazyli Siegień – językoznawca, wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku
3. Pomiara włóczna na Ziemi Dubickiej i jej konsekwencje – Joanna Sapieżyńska – pochodząca z naszej gminy nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce.
4. Obrzędowość Ziemi Dubickiej – Doroteusz Fionik – etnograf ,znawca zwyczajów i obrzędów z terenu min. Ziemi Dubickiej.
W trakcie konferencji wystąpił chór Parafii Prawosławnej w Dubiczach Cerkiewnych, który zaprezentował kilka utworów muzyki cerkiewnej.
Ponadto z krótkim koncertem wystąpił też zespół „Zahrawa” z Ukrainy.
Na zakończenie Zespół „Czbatuchi” z miejscowości Staszany koło Pińska na Białorusi zaprezentował charakterystyczne obrzędy białoruskie kultywowane dawniej również na wsiach Ziemi Dubickiej w ramach przedstawienia „Weczurki ”.






















































Wyjazd do Odrynek





























