Tradycja Świąt Wielkiej Nocy w dubickiej bibliotece.
Wraz z wiosną przychodzą Świąta Wielkiej Nocny, które kojarzą się nam z dawną tradycją, wiarą i wieloma zwyczajami.
Nasza biblioteka od wielu lat stara się czynnie uczestniczyć w przygotowaniach do Świąt, m. in.:
- ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ph. "Pisanki, kraszanki, malowanki"
- przeprowadza warsztaty przygotowywania (dekorowania) palm wielkanocnych.
Prace dzieci zostały dostarczone do biblioteki w dniu 23 kwietnia i oczywiście "ulokowały się" na honorowym miejscu w Małej Galerii Twórczości.



















Strojenie palm wielkanocnych i ich święcenie nawiązuje do triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wg. tradycji i tutejszej gwary Niedziela Palmowa jest zwana „Wierbnicą”. Palmy przygotowuje się z gałązek wierzbowych, które kilka tygodni wcześniej wstawia się do wody, aby pojawiły się zielone listki. Następnie ozdabia się kolorowymi wstążkami, trawami, listkami barwnika oraz kwiatami z kolorowej bibuły.
Kilka słów z literatury:
"Te palmowe gałązki, zerwane w jerozolimskich ogrodach dla uczczenia Chrystusa, półtora tysiąca lat później stały się w polskich rękach wierzbową witką ze srebrnymi kotkami. Upiększano je kolorowymi wstążkami, układano w bukiety barwionych traw i drobnych suchych kwiatków.Każdy region Polski miał sobie właściwą formę palmy. Baźki były jednak zawsze najważniejsze w tym dniu. Poświęcone w czasie mszy św. nabierały niezwykłej mocy; połknięte-chroniły od chorób gardła i suchot, spalone-stawały się pokutnym popiołem ze środy popielcowej, zatknięte na rogu pola-chroniły rośliny przed szkodnikami, a ustawione w oknie podczas burzy-odwracały pioruny. Po mszy św. uderzano się nimi nawzajem, życząc sobie zdrowia, bogactwa, urodzaju".