menu

„Witowo – obraz minionego wieku”

     „Witowo – obraz minionego wieku” – niezwykła publikacja dotycząca historii jednej z 17 wsi w gminie Dubicze Cerkiewnych.

     W dniu 3 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych miało miejsce spotkanie promocyjne książki pod redakcją Joanny Sapieżyńskiej „Witowo – obraz minionego wieku”, która została wydana w ramach projektu "Obraz mieszkańców powiatu hajnowskiego i wsi Witowo w starym dokumencie i fotografii", realizowanego przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.

     Na spotkanie przybyło wiele osób z miejscowości Dubicze Cerkiewne, jak i okolicznych wsi. Wśród słuchaczy znalazły się zarówno osoby młode, które są żywo zainteresowane dawną historią regionu jak i osoby starsze z pokolenia tych zamieszczonych na stronach prezentowanej publikacji. Dlatego też spotkanie przybrało aktywny charakter, obok wysłuchania i zapoznania się z przygotowaną przez Panią Joannę prezentacją multimedialną odbyła się dyskusja. Rozmawiano m.in. o: co można jeszcze zapisać, do kogo zwrócić się z pomocą, jak fachowo przeprowadzić archiwizację dokumentacji, gdzie szukać dokumentów urzędowych, jak je opracowywać , gromadzić i przechowywać. Wszyscy obecni orzekli, że to już ten najwyższy czas dokonania ostatnich zapisów historycznych przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie.
     W czasie spotkania uczestnicy poznali także historię puszczańskich wsi począwszy od średniowiecza do czasów XX wieku. Analiza faktów historycznych wzbogacona była dokumentami, ilustracjami, mapami i fotografiami zebranymi w trakcie badań historycznych prowadzonych przez Panią Joannę.

     Promocji książki towarzyszyła bogata wystawa fotografii mieszkańców wsi związana z wydaną książką.
Kilka słów o autorce:
Joanna Sapieżyńska jest nauczycielką Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Od lat znana z pasji do historii, inicjatorka licznych badań historycznych, opracowań na temat Małej Ojczyzny.
Watro zapoznać się z innymi projektami realizowanymi przez autorkę:
http://www.dubicze-cerkiewne.pl/aktualnosci/2010/41/index.html
http://nadbuhom.pl/art_1137.html
http://kamunikat.fontel.net/www/czasopisy/bzh/14/14art_korch.htm
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080701/REGION05/782784163