menu

Święto w Werstoku

     28 sierpnia 2012r. mieszkańcy Werstoku mieli swoje podwójne święto.

     Po zakończeniu odpustu parafialnego z okazji święta cerkiewnego Zaśnięcia Bogurodzicy odbyły się uroczystości z okazji otwarcia drogi gminnej w m. Werstok, której przebudowa została zrealizowana ze środków budżetu Gminy Dubicze Cerkiewne i Państwowego Gospodarstwa Leśnego LASY PAŃSTWOWE reprezentujące Skarb Państwa Nadleśnictwo Bielsk w Bielsku Podlaskim. Uroczystego przecięcia ręczną piłą „drewnianej wstęgi” dokonały osoby dzięki którym inwestycja została zrealizowana czyli Pan Jerzy Andrzejuk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsk i Pan Leon Małaszewski – Wójt Gminy.

     Zaproszeni goście i mieszkańcy wsi przeszli asfaltową drogą do miejsca ustawienia nowego drewnianego krzyża wotywnego, którego powstanie zawdzięcza się również Nadleśnictwu Bielsk i dużym zaangażowaniem mieszkańców wsi, którzy własnoręcznie wykonali 2 wysokie krzyże i ustawili w miejscach , gdzie stały poprzednie zniszczone przez czas.
     Poświęcenia drogi i wyświęcenia krzyży dokonali:
ks. mgr Paweł Kuczyński – Proboszcz Parafii Prawosławnej w Werstoku
ks. kan. mgr Józef Poskrobko - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej P.W. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Stanisława BPA I M. w Hajnówce
ks. mgr Jan Krasowski - Proboszcz Parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Zygmunta w Kleszczelach


     Kolejnym punktem świątecznego dnia był Białoruski Festyn „I Tam żywuć ludzi”, zorganizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Podczas koncertu wystąpiły zespoły:
CEGIEŁKI z Lewkowa
HAY z Białegostoku
NARWA z Narwi
ART.PRONAR z Narwi
STRUMOK z Dubicz Cerkiewnych.
     W trakcie trwania festynu w kramiku muzealnym można było nabyć literaturę białoruską i rękodzieło ludowe.
     Mieszkańcy mieli tez okazję obejrzeć wystawę fotografii dawnej i współczesnej zaprezentowaną na płocie przedstawiającą różne wydarzenia z życia mieszkańców Gminy Dubicze Cerkiewne. Prezentacja wystawy była możliwa dzięki realizacji przez Klub Miłośników Historii i Tradycji przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych projektu pn.: „Dubicka historia na płocie pisana” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej w Hajnówce.
A wieczorem dla chętnych były tańce.