W związku z nasilającymi się w okresie wiosennym przypadkami wypalania traw informuje się wszystkich mieszkańców Gminy Dubicze Cerkiewne o bezwględnym zakazie wypalania traw na nieruchomościach gruntowych oraz o konsekwencjach prawnych w przypadku stwierdzenia wypalania traw.
Na podstawie art. 131 pkt 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880 ze zm.) kto „wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szurawy” podlega karze aresztu lub grzywny.
Na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 3 stawy z dnia 28 września 1991 roku “w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Kodeks wykroczeń w art. 82 § 1 pkt 7 informuje o tym że “kto niostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu , grzywny albo karze nagany”.
Ponadto na podstawie § 3 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010r. w sprawie minimalnych norm „zabrania się wypalania gruntów rolnych”. W przypadku stwierdzenia przez kontrolę ARiMR przypadku wypalania traw rolnik na którego gruncie nastąpiło to zdarzenie oprócz kar przewidzianych przez kodeks wykroczeń będzie obiążony karą finansową w postaci zmniejszenia należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich.






