W dniu 28 maja 2011 r. w ramach projektu „Bawimy się, tworzymy, doświadczamy” miały miejsce kolejne warsztaty dla osób dorosłych i młodzieży. Organizatorem natomiast było Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „KLANZA” Oddział w Białymstoku i tutejsza biblioteka.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Warsztaty przeznaczone były dla tych wszystkich, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w świecie decoupage.
Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat historii, materiałów i podstawowych sposobów ozdabiania. Podzielili się pożytecznymi radami, które z pewnością ułatwią pierwsze próby zabawy tą techniką.
Podczas warsztatów uczestnicy wykonali trzy prace techniką serwetkową, metodą klasyczną: ozdobienie drewnianej deseczki, szklanego pojemnika i wiszącej steropianowej kuli.
Dla tych, którzy planują samodzielnie trochę popracować przypomnę poszczególne kroki pracy:
- przygotowanie powierzchni – polerowanie, nakładanie podkładu, malowanie tła
- wybór i wycinanie motywów
- wkomponowanie kolorystyczne motywu
- przyklejanie wybranych motywów
- lakierowanie
- wykończenie i zabezpieczenie pracy
Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Technika ta polega na efektownym zdobieniu przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (z papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę albo tkaninę. Do ozdobienia przedmiotów tą techniką potrzebne są zazwyczaj farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, klej do serwetek, lakier pękający środki konserwujące, lakiery. Do uzyskania najlepszego efektu czasem trzeba nałożyć nawet do 30 warstw lakieru tak, aby powierzchnia była zupełnie gładka.















