W dniu 25 czerwca 2011 r. w ramach projektu „Bawimy się, tworzymy, doświadczamy” miały miejsce warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA z Białegostoku i Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerk. Tematem natomiast wełna czesankowa. W zajęciach uczestniczyło 37 osób.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Filc to materiał ekologiczny. Pod wpływem szpilowania, ugniatania lub tarcia przy użyciu lub bez wody i mydła można tworzyć piękne rzeczy.
Jeszcze niedawno filc kojarzył się z biedą i bylejakością. Dzisiaj jest ulubionym materiałem projektantów i artystów. Zaskakuje barwą, strukturą i niezliczonymi sposobami jego wykorzystania.
Pierwszy etap to ”filcowania na okrągło”. Jest to technika pozwalająca uzyskać formę przestrzenną kształtowaną własnoręcznie poprzez szprycowanie specjalnymi igłami wełny, która „skleja się” i tworząc przestrzenne kulki, a potem wspaniale, niepowtarzalne naszyjniki i bransolety.
I kolejne zajęcia to filcowanie na mokro Przygotowaliśmy tzw. sznurki (dredy), które wykorzystaliśmy następnie do zrobienia innej, ale także oryginalnej i co najważniejsze ekologicznej biżuterii.
Filcowanie to wspaniała zabawa rozbudzająca wyobraźnię i rozwijająca zdolności manualne (stosowana w arteterapii - terapii poprzez sztukę, działanie artystyczne)
Plusem i atutem tego działania jest to, że każda rzecz jest niepowtarzalna, a największą satysfakcją, że wykonamy to wszystko sami.













