menu

Warsztaty – batik na ciepło

     W dniu 11 czerwca 2011 r. w ramach projektu „Bawimy się, tworzymy, doświadczamy”odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe dla młodzieży i osób dorosłych. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA z Białegostoku i Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerk. Tematem natomiast batik – technika stosowana obecnie przez artystów .
     Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

     Batik to technika malarska polegająca na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie, przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, tzw. tjantingu. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tą powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru i wysuszeniu tkaninę prasuje się przez biały papier w celu usunięcia wosku i wygładzenia powierzchni płótna.
     Batikowanie tkanin znane jest w wielu częściach świata, ale największy rozkwit tej techniki nastąpił na indonezyjskiej wyspie Jawa, gdzie batik zyskał rangę głównej dziedziny sztuk plastycznych. Tkaniny ozdobione woskowym rysunkiem i ubarwione stanowią na Jawie wspaniały materiał na kobiece i męskie ubrania.
     Batikowe spódnice, torby czy chusty to hit ostatnich sezonów. Tkaniny te – ręcznie barwione, przez co niepowtarzalne – mogą być wyrazem naszych twórczych pasji i wyobraźni. Jak miło mieć oryginalną spódnicę, prawdziwe “dzieło sztuki”! Batiki mogą mieć także wiele zastosowań w wystroju wnętrz: zasłony, które pod światło wyglądają jak witraże, kapy na łóżko, ozdobne poduszki, obrusy lub po prostu piękna tkanina na ścianie.