menu

I Forum Aktywnych Ludzi z gminy Dubicze Cerkiewne

     Dnia 19 listopada 2010 r. Koło Gospodyń Wiejskich i Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerkiewnych byli organizatorami I Forum Aktywnych Ludzi z gminy Dubicze Cerkiewne.

     Wśrod gości, którzy zaszczycili nasze spotkanie znaleźli się;
• Pan Anatol Pawłowski Wójt Gminy z małzonką Pania Mirosławą
• Pan Jan Chomczuk – kierownik Lokalnej Grupy Dzialania w Hajnowce
• Pan Jerzy Karpiuk – Przewodniczący Rady Gminy z Małżonką Marią
• ks. Sławomir Awksietijuk z matuszką Ewą
• Pani Bożena Markiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Dubiczach Cerk.
• Pani Jolanta Socha – Dyrektor GOKSiR
• Pan Jan Niczyporuk – Komendant Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych
i Wy mieszkańcy Gminy – najważniejsi dzisiejszego Forum.

     Obecność Wasza tutaj mówi nie tylko o aktywności lokalnej ale także o mobilności. Nie wszyscy potrafią lub chcą pierwsze godziny weekendu poświęcić na spotkania i fora wśród mniej lub bardziej znajomych ludzi.

     Nie sposób nie wspomnieć, że jest nam bardzo miło, że na spotkanie przybyły małżeństwa. To dobry początek piątkowego popołudnia.

     Programu Forum przedstawiał się następująco:
1. Powitanie gości, uczestników konkursów oraz mieszkańców
2. Idea, założenia i oczekiwania Forum
3. Panel – prezentacje Grup:
      a) ścieżka edukacyjna – ochrona dziedzictwa kulturowego na przykładzie zrealizowanego projektu „Zaczarowany babci świat” - prelegent pani Bożena Maria Markiewicz, Dyrektor ZS w Dubiczach Cerkiewnych
      b) rozwój i edukacja małego dziecka na wsi – prelegent pani Bogusława Gawryluk, koordynator projektu „Równe szanse – lepszy start”
      c) aktywizacja środowiska lokalnego poprzez działalność Nieformalnej Grupy Kobiet ZADRA – prelegent Ludmiła Pietruczuk, liderka grupy ZADRA
      d) aktywizacja środowiska lokalnego poprzez działalność Wiejskich Kół Gospodyń – prelegent Helena Bielewiec, przewodnicząca KGW w Dubiczach Cerkiewnych, sołtys
4. Ocena potraw konkursowych zgłoszonych do konkursu „Dubickie jadło – potrawa regionalna”.
5. Występ zespołu „Strumok”
6. Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego "Kto jest kim w Gminie" i kulinarnego w/w.
7. Wręczenie nagród i podziękowań dla uczestników konkursów
8. Wręczenie Dyplomów dla Aktywnych Kobiet i Kobietek Gminy Dubicze Cerkiewne 2010
9. Degustacja potraw konkursowych

     Pomysł organizacji Forum narodził się podczas pisania projektu "Wspólne działania – wspólne kozyści" do siódmej edycji Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

     Forum powstało jako forma wsparcia i dowartościowania aktywnych mieszkańców wsi ze szczególnym naciskiem na KOBIETĘ, która jako pierwsza dostrzegła swoją moc w kreowaniu nowego ładu społecznego w małych społecznościach.

     Dzisiejsze Forum to dobry czas, by promować postawy aktywne, kreatywne i oddane swemu środowisku.

     Często się zdarza, że liderzy posiadają umiejętności i kompetencje, ale brak im jednak siły przebicia. Dlatego też powinni łączyć się w grupy nieformalne, stowarzyszenia i fundacje. Poza tym istotne jest wypracowanie na poziomie gminy rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie istniejących przedsięwzięć, jak np. Klubu Seniora, Klubu Fitness, Koła Gospodyń Wiejskich, koła warsztatów rękodzielniczych, konkursów takich jak "na najładniejszą zagrodę" czy też "Dubickie jadło".

     Forum było imprezą dla wszystkich, którzy szukają sposobu na życie, chcą zrobić coś dla siebie i innych. Chcą żyć w ciekawym świecie, poznawać ludzi z pasją i zobaczyć jak na co dzień działają najaktywniejsi z aktywnych.

     W ramach projektu kobiety z naszej gminy pokazały, że potrafią połączyć rolę rodzinną i zawodową oraz skutecznie obaliły stereotypy związane z płcią, zwłaszcza ten dotyczący tak zwanej "słabej płci". TE kobiety na pewno nie są słabe.

     Nagrodzone to aktywne kobietki i kobiety, które wykazują inicjatywę do dalszego rozwoju i aktywizacji oraz których działania są inspiracją dla innych i źródłem mocy do pokonania własnych ograniczeń czy przeciwności losu. Zachęcają innych do samorealizacji i nabywania nowych umiejętności oraz powiększania własnej świadomości, co wpływa pozytywnie zarówno na ich współpracę z innymi ludźmi, jak i na ich samoocenę i poczucie własnej wartości.

     Wręczone certyfikaty i symboliczna róża "Aqwa" była ważnym narzędziem dowartościowywania i docenienia.

     Z mojej strony mogę tylko powiedzieć dziękuję i uchylić nisko czoło.

     To WY tworzycie dzisiejszą WIEŚ PIĘKNĄ I AKTYWNĄ.

Koordynator projektu